Aktualności / Wydarzenia

Rektor KUL: Polonia jest strategiczna

Polonia była zawsze bardzo ważna i strategiczna. To Polacy z zagranicy wspierali nas w czasach komunizmu i przemian społeczno-ustrojowych. W wielu państwach powstało Towarzystwo Przyjaciół KUL. - Dziś odwdzięczamy się za tę pomoc. Ponad dwa lata temu powołałem Centrum Polonijne KUL. Liczy ono już blisko 2 tysiące absolwentów - mówi ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Jak przypomniał ks. prof. Kalinowski, 2 maja przypada Dzień Polonii i Polaków za granicą, ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z inicjatywy Senatu RP w 2002 roku. Poza Polską mieszka około 20 mln rodaków.

Rektor KUL podkreślił, że Polacy w kraju, w tym KUL, otrzymali od Polonii wsparcie w trudnych momentach historii, m.in. w epoce komunizmu. Uczelnia na różne sposoby okazuje wdzięczność za okazaną pomoc. Jedną z najbardziej wymownych form tej pomocy jest powołane do życia w 2023 r. Centrum Polonijne KUL. Wśród różnych aktywności edukacyjno-kulturalnych tego Centrum jest Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. „Obecnie trwa trzecia edycja zajęć. Łącznie w certyfikowanych kursach i szkoleniach uczestniczyło już ponad 2000 osób z całego świata. Zajęcia odbywają się online, a niektóre stacjonarnie w wybranych miastach. Otworzyliśmy nasze punkty w Paryżu, Londynie. W planach Bruksela, Rzym, Madryt, Wiedeń, USA, Brazylia i Argentyna” – poinformował rektor KUL.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II aktywnie współpracuje z Polską Misją Katolicką we Francji. W styczniu 2023 r. powstało Biuro Studium KUL dla Polonii i Polaków z Francji, Belgii, Holandii i Luksemburga, które mieści się w Seminarium Polskim w Issy-les-Moulineaux. Odbywają się tam zajęcia stacjonarne Studium.

W dotychczasowych trzech edycjach Centrum Polonijne zorganizowało 30 kursów w ramach Studium, w których wzięły udział osoby z ponad 30 krajów świata. Informacje o zbliżającej się czwartej edycji można znaleźć na stronie polonia.kul.pl oraz w mediach społecznościowych.

Źródło: polskifr.fr